22 wrz 2013

Podstawy fotografii czyli co warto wiedzic! część I



Witam ;)

Ostatnio sporo myslałam nad tematami notek i stwierdziłam ze czasna podstawy ustawien i funkcji aparatów.


Większość z nas posiada dobre aparaty, robia nimi zdjecia ale nie sa one tak dobre jak np. zdjecia znajomych, wiele osób mysli w tedy że jednak ten aparta wcale nie jest tak dobry a okazuje sie ze to
kwestia odpowiedniego ustawienia aparatu  :) Ja również miałam problem z nauczeniem się niektórych rzeczy bo większość stron która opisywała takie właśnie podstawy pisała je dla mnie niezrozumiałym językiem i z tego co mi piszecie wynika, że macie ten sam problem :) Ja ostatecznie nauczyłam się na swoich błędach, pozniej pokazał troche mi mój wujek. Mam nadzieję, że komuś ta notka się przyda.Ja ostatecznie nauczyłam się na swoich błędach, pozniej pokazał troche mi mój wujek.Mam nadzieję, że komuś ta notka się przyda.



ZACZYNAMY
od ustawienia aparatu na tryb manualny
Niestety,
 nie można przez całe życie fotografować na auto :) 



1) Czas naświetlania
Czas naświetlania jak widać jest mierzony w ułamkach sekundy lub czasem też w pełnych sekundach:
np:1/100 (jedna setna sekundy) lub 2'' (dwie sekundy) i wiele innych wartości.
Czas naświetlania jest wartością, która określa, jak długo migawka, czyli specjalna kurtyna odcinająca obiektyw od elementu światłoczułego, będzie otwarta.
 Im większa wartość (np. 1/500 s) tym krócej się naświetli zdjęcie a im mniejsza (np. 2'') tym dłużej będzie się naświetlało- proste! :)
Krótszych czasów naświetlania używamy przy- pogodzie słonecznej lub dobrym oświetleniu i przy zdjęciach ruchu.  (wiecej  fotografia w ruchu)

Krótszy czas naświetlania sprawia ze obraz jest ostry :)

Dłuższych czasów naświetlania używamy przy słabo oświetlonych miejscach lub np. jeżeli chcemy wykorzystać technikę pisania światłem.
Dłuższy czas naświetlania sprawi, że światło przez dłuższy czas będzie docierało do matrycy i nasze zdjęcie będziejaśniejsze.
UWAGA!
 inne czynniki też wpływają na czas naświetlania. Musimy brać po uwagę ISO i przysłonę- jeżeli masz cały czas ustawioną przysłonę na powiedzmy, f/4.5 i zrobisz dwa zdjęcia- jedno z czasem 1/200s a drugie 2'', to bardzo możliwe, że pierwsze będzie wyglądało okej ale drugie już będzie prześwietlone. Więc te wszystkie czynniki współpracują ze sobą aby stworzyć dobre zdjęcie :)
W następnym poście jak pozmieniać także ISO i przysłonę :)
i pare fotek :)
Chętnieprzerobie zdjecia :)
W róznych klimatach :)
papapatka@onet.eu
POZDRAWIAM! MIŁEGO DNIA KOCHANI !



2 komentarze:

J. pisze...

Ciekawy post, czekam na więcej w tej tematyce!

Trafiłam do Ciebie z Vinted :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie!
Czmiel

J. pisze...

Ciekawy post, czekam na więcej w tej tematyce!

Trafiłam do Ciebie z Vinted :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie!
Czmiel